Szwecja i Finlandia chcą do NATO. USA wciąż liczą na konsensus w Sojuszu

Rzeczniczka Białego Domu Karine Jean-Pierre wyraziła przekonanie, że NATO osiągnie konsensus w sprawie przyjęcia Szwecji i Finlandii do paktu. To jej odpowiedź na pytanie o możliwy sprzeciw Turcji wobec przyjęcia tych krajów do Sojuszu.

2022-05-17, 22:06

Szwecja i Finlandia chcą do NATO. USA wciąż liczą na konsensus w Sojuszu
Państwa Europy Środkowo-Wschodniej oczekują wzmocnienia wschodniej flanki NATO.Foto: Dragos Asaftei/ Shutterstock

W najbliższy czwartek prezydent Joe Biden spotka się w Białym Domu z premier Szwecji Magdaleną Andersson i prezydentem Finlandii Saulim Niinistö. Biały Dom poinformował, że prezydent USA będzie rozmawiać z przywódcami Szwecji i Finlandii o akcesji tych krajów do NATO.

Tematem spotkania ma być również "bezpieczeństwo Europy, wzmocnienie partnerstwa w kwestiach globalnych i wsparcie dla Ukrainy".

Waszyngton oczekuje konsensusu

Pytana o sprzeciw Turcji wobec przyjęcia do NATO Szwecji i Finlandii, rzeczniczka Białego Karine Jean-Pierre powiedziała, że toczą się rozmowy w tej sprawie i przypomniała wypowiedzi sekretarza stanu Antony’ego Blinkena, który wyraził przekonanie, że Sojusz osiągnie konsensus. Jean-Pierre wskazała także na wysokie poparcie dla przystąpienia do NATO w Szwecji i Finlandii oraz w całej Europie.

W środę w Nowym Jorku odbędzie się spotkanie szefów dyplomacji Stanów Zjednoczonych Antony’ego Blinkena i Turcji Mevlüta Çavuşoglu. Jednym z tematów rozmów ma być sprawa przyjęcia do NATO Szwecji i Finlandii.

REKLAMA

Sprzeciw Turcji

Sceptyczna wobec planów Szwecji i Finlandii jest Turcja. - Turcja nie zamyka drzwi przed przystąpieniem Szwecji i Finlandii do NATO, ale chce rozmów z krajami nordyckimi i stłumienia działalności terrorystycznej w tych krajach, zwłaszcza w Sztokholmie - powiedział w sobotę rzecznik prezydenta Turcji Ibrahim Kalin. 

Zaznaczył, że Partia Pracujących Kurdystanu (PKK), która w Turcji uznana jest za organizację terrorystyczną, pozyskuje fundusze i rekrutuje w Europie, a jej obecność jest "silna, otwarta i rozpoznawalna", zwłaszcza w Szwecji. - To, co należy zrobić, jest jasne: te kraje muszą przestać umożliwiać PKK obecności na ich terytorium - powiedział Kalin.


Posłuchaj

Rzeczniczka Białego Domu Karine Jean-Pierre wyraziła przekonanie, że NATO osiągnie konsensus w sprawie przyjęcia Szwecji i Finlandii do paktu. W najbliższy czwartek prezydent Joe Biden spotka się w Białym Domu z premier Szwecji Magdaleną Andersson i prezydentem Finlandii Saulim Niinistö - relacja Marka Wałkuskiego (IAR) 0:44
+
Dodaj do playlisty

 

Czytaj także:

mbl

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej